Menu

Artykuły

Centrum Rozwoju Mózgu

Rodzaje treningów Biofeedback

Co powinieneś wiedzieć o treningach Biofeedback

EEG Biofeedback (trening fal mózgowych)

EEG Biofeedback to naukowa metoda terapeutyczna, oparta na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwi Ci zwiększenie możliwości umysłu. Możesz nauczyć się panować nad własnymi reakcjami i procesami zachodzącymi w Twoim organizmie. Możesz nauczyć się m.in. szybkiego osiągania stanu koncentracji, opanowania emocji w sytuacji stresowej, relaksacji, samokontroli, pewności siebie, logicznego myślenia, zwiększenia kreatywności, wiary w swoje możliwości, szybkiego podejmowania decyzji. Podczas spotkania siadasz w wygodnym fotelu. Przed Tobą znajduje się ekran, na którym będziesz oglądał video grę lub swój ulubiony film. Trener neurofeedback umieszcza na skórze Twojej głowy mały czujnik, który odczytuje pracę Twojego mózgu w danym momencie. Komórki nerwowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych. W trakcie tego procesu emitowane są fale których rejestracja (EEG - elektroencefalografia) obrazuje pracę mózgu. Ćwicząc poznasz czy Twój umysł pracuje na szybkich czy wolnych falach. Za pomocą EEG Biofeedback masz możliwość świadomego uczenia swojego mózgu wywoływania pożądanego wzorca częstotliwości. Jeśli celem będzie np. poprawa koncentracji, to podczas treningu film rozpocznie się właśnie wtedy, gdy Twój umysł zacznie pracować na falach szybkich. Twoim zadaniem będzie utrzymywanie tego stanu umysłu podczas treningu. Jeśli poczujesz się rozkojarzony lub zmęczony aparatura zarejestruje fale wolne i wtedy gra się zatrzyma. Twoim zadaniem w tej sytuacji będzie ponowne osiągnięcie stanu skupienia. Mózg jest plastyczny może tworzyć nowe połączenia neuronalne oraz aktywować komórki nerwowe odpowiedzialne za  pożądany stan aktywności mózgu.

W wyniku edukacji, motywacji, nagradzania i powtarzania wytrenujesz w sobie nową umiejętność samodzielnego „nastrajania” umysłu. W czasie spotkań możesz liczyć na bardzo indywidualne podejście, a każdy trening będzie dopasowany również do Twojego samopoczucia w danym dniu.

HRV Biofeedback  (trening oddechowy)

W treningu wykorzystywana jest aparatura składająca się m.in. z czujnika rytmu i długości wydechów. Ćwiczenie pomaga opanować najlepszą technikę oddechową, która wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu oraz umiejętność relaksowania się. Częstotliwość oddychania bezpośrednio wpływa na rytm serca - serce przyspiesza kiedy nabieramy powietrza i zwalnia wraz z wydechem. W sytuacjach stresowych oddychamy szybciej i płycej, przez co rytm naszego serca staje się szybszy oraz wdychana jest niewystarczająca ilość tlenu, aby w pełni odżywić mózg i serce, które podczas stresu pracują bardziej intensywnie. Nie jest to korzystne. Chcąc opanować nerwy i zacząć racjonalnie działać, aby rozwiązać problem warto poświęcić minutę na regulację oddechu. Szczególnie polecane jest oddychanie brzuszne. Pozwala ono na doskonałe zaopatrzenie ciała w tlen oraz zwolnienie rytmu serca. Jest to umiejętność prosta, nie będąca jednak naturalnym odruchem, dlatego wymagająca kilku sesji treningowych biofeedback. Podczas sesji na ekranie zobaczysz wizualizację częstotliwości i głębokości swojego oddechu. Dzięki czemu, idąc za wskazówkami terapeuty nauczysz się jak prawidło pracować przeponą. Ta prosta technika pomaga uniknąć licznych, zdrowotnych konsekwencji życia w stresie, uspokoić się, przez co zacząć działać racjonalnie.

HRV Biofeedback pomaga w procesie zdrowienia osób z chorobami wieńcowymi oraz nadciśnieniem. Dzięki ćwiczeniom poprawia się zmienność rytmu serca, a tym samym równowaga układu wegetatywnego. HRV Biofeedback jest wskazany zwłaszcza dla osób: z lękami i napadami paniki, żyjących w stresie, z tendencją do depresji oraz z astmą.

EMG Biofeedback (trening mięśniowy)

To rodzaj treningu opierający się na zwrotnym sprzężeniu wykorzystującym sygnał w postaci napięcia mięśniowego. Urządzenia wychwytują elektryczne sygnały w określonych mięśniach i przekazują osobie trenującej informację o napięciu (sile, długości skurczu) lub rozluźnieniu mięśnia. Ćwiczenie uczy świadomego napinania i rozluźniania poszczególnych grup mięśniowych.

TEMP Biofeedback (trening temperaturowy)

W treningu tym stosuje się urządzenie mierzące temperaturę skóry na opuszkach palców, ponieważ temperatura skóry zależy również od stanu psychicznego człowieka. Celem tej metody jest uzyskanie temperatury wyższej niż fizjologiczna dla danej osoby. Ćwiczenie przeznaczone jest dla każdego, bez ograniczeń wiekowych i zdrowotnych – jest to metoda bezpieczna, nie ma skutków ubocznych. Metoda ta ze względu na różnorodność wykorzystywanych sygnałów wykorzystywana jest w psychologii, w medycynie, w sporcie oraz w biznesie.

System AVS (trening audiowizualny)

Urządzenie służy do audiowizualnego treningu fal. Relaksacja z wykorzystaniem systemu AVS jest oparta na zasadzie stymulacji audiowizualnej (AVS), czyli oddziaływaniu słuchowych i wzrokowych bodźców zmysłowych na mózg ludzki. Psychowalkman wytwarza impulsy dźwiękowe i świetlne o różnych częstotliwościach wynikowych, które odpowiadają wartościom częstotliwości poszczególnych stanów świadomości. Fakt ten sprawia, że mózg jest celowo stymulowany do określonych stanów świadomości, w zależności od rodzaju użytego programu. Audiowizualna stymulacja AVS jest uzupełnieniem Terapii Biofeedback. Metoda audiowizualnej stymulacji mózgu należy podobnie jak EEG Biofeedback do metod, które w sposób celowy modyfikują wzorzec fal mózgowych. AVS jest to przenośne urządzenie elektroniczne z wbudowanymi programami, okularami, słuchawkami. Mózg naśladuje podawane błyski i dźwięki i wytwarza odpowiedni stan zachowania, reaguje na sygnały z okularów i słuchawek tak, że przystosowuje swoją częstotliwość do tej podawanej z aparatu AVS. Idealny dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Aparaty AVS zwane psychowolkmenami wykorzystywane są m.in. do:

  • do relaksacji organizmu w przewlekłym i ostrym stresie, napięciu i zmęczeniu,
  • zwalczania negatywnych emocji i lęku,
  • regeneracji organizmu,
  • pomocy w zasypianiu,
  • uspokojenia i wyrównania wewnętrznego,
  • pomocy w leczeniu chorób psychosomatycznych,
  • zmniejszenia bólów głowy i mięśni,
  • podniesienia kreatywności,
  • osiągnięcia stanu relaksacji i medytacji,
  • przyśpieszenia nauki języków obcych,
  • nauki nowego materiału jak i technik pracy umysłowej,
  • do poprawy nastroju, bowiem w czasie stosowania dochodzi do uwolnienia hormonów szczęścia – endorfin.

 

Pozostałe artykuły

Co powinieneś wiedzieć o treningu EEG Biofeedback.